גירושין

מזונות אישה וכתובה

הליך גירושין בין בני זוג עשוי להיות תהליך משפטי מייאש, בפרט במדינת ישראל בה ענייני נישואין וגירושין מתנהלים על פי הדין הדתי. כאן, כל אדם נשפט לפי השתייכותו הדתית, כאשר הדין העברי חל על יהודים, והחוק לתיקון דיני משפחה (מזונות) התשי"ט-1959 חל על לא-יהודים. לאור זאת, ישנה חשיבות מכרעת להבנה מעמיקה של זכויותיך וחובותיך המשפטיות, במיוחד ביחס למזונות ולכתובה. מאמר זה נועד לספק מדריך מקיף בנושאים אלו, המציע תובנות חשובות לנשים השוקלות או עוברות הליכי גירושין בישראל.

גירושין

הבנת זכויות מזונות

מזונות על פי ההלכה

בהלכה היהודית, חובת הבעל לפרנס את אשתו מסומנת בכתובה המובאת בחופה. כל עוד בני הזוג נשואים רשמית, הבעל מחויב לפרנס את אשתו. חובה זו מתקיימת גם לאורך הליך גירושין ממושך, שבמהלכו ממשיך הבעל לשלם מזונות אישה עד מתן הגט וזאת בכפוף לנסיבות מסוימות ובהן הכנסתה של האישה .

קביעת תשלומי מזונות

העיקרון "עולה עמו ואינה יורדת עמו" מנחה את תשלומי המזונות לנשים. כלל זה מסמל כי אישה צריכה להמשיך לשמור על רמת החיים שהייתה לה במהלך הנישואין. עם זאת, בית הדין רשאי להביא בחשבון את יכולתו הכלכלית ורמת הכנסתו של הבעל בעת קביעת שיעור המזונות. המזונות כוללים לא רק דיור ומזון אלא גם הוצאות אחרות כמו אחזקת רכב, ביגוד, בילויים ועוד.
חשוב לציין שאם אישה עובדת ומרוויחה כסף, סכום זה מנוכה מהמזונות. בנוסף, בעל אינו יכול לכפות על אשתו לעבוד כדי להפחית את חובת התשלום שלו, אם כי במקרים מסוימים, המזונות עשויים להיות מופחתים אם אישה בוחרת שלא לעבוד כאשר יש לה את היכולת לעשות זאת.

הגשת בקשה למזונות

אם בעל מסרב לשלם מזונות, אישה יכולה להגיש תביעה בעניין לבית הדין הרבני או לבית המשפט לענייני משפחה, בהתאם להעדפתה. במקרים כאלה וככל ומוגשת בקשה מתאימה היא אף זכאית ל"מזונות זמניים" עד לפסיקת בית המשפט בתביעה. אם לא משולמים מזונות זמניים, היא יכולה לפנות לרשות ההוצאה לפועל או לביטוח הלאומי לסיוע.
עם זאת, מצבים מסוימים עלולים להביא לשלילת זכותה של אישה למזונות. למשל, אם יוכח חד משמעית שהאישה לא נאמנה, או אם עזבה את הבית ללא סיבה מוצדקת, היא עלולה לאבד את זכויות המזונות שלה. עם זאת, תנאים אלה נבחנים על בסיס כל מקרה לגופו.

חשיבות הכתובה בגירושין

הבנת הכתובה

הכתובה, מסמך משפטי שהוצג בעת הנישואין, מסמלת את מחויבותו של הבעל לאשתו. בניגוד למה שנהוג לחשוב, הכתובה היא יותר ממסמך טקסי. במקרה של גירושין, על הבעל לשלם לאשתו את הסכום שהתחייב עליו בכתובה. החתימה על הכתובה נעשית בנוכחות שני עדים לפני החופה, וחלקים ממנה נקראים במהלך הטקס ולאחר מכן ניתנים לאישה.

מטרת הכתובה וערכה

הכתובה משרתת שתי מטרות עיקריות. ראשית, היא פועלת כגורם מרתיע מפני החלטות גירושין אימפולסיביות, שכן על הבעל לשקול את ההתחייבויות הכספיות המפורטות במסמך. שנית, היא מבטיחה את הביטחון הכלכלי של האישה גם לאחר סיום הנישואין. הדבר חל גם אם הבעל נפטר, ובמקרה זה זכאית האלמנה לסכום הנקוב בכתובה. חשוב לציין שלא ניתן להתנות כתובה, והכלה לא יכולה לוותר עליה.
הכתובה יכולה להיות בעלת ערך משמעותי, שכן הבעל מחייב את עצמו להתחייבויות מסוימות כלפי אשתו בעת הנישואין. בניגוד למראה החגיגי שלה, הכתובה היא מסמך משפטי עם הוראות אכיפה.
הכתובה מכילה מספר סעיפים, כאשר העיקרי שבהם מפרט את סכום הכסף שהבעל מתחייב לספק לאישה במקרה של גירושין. זה משמש כאמצעי להבטיח שהאישה לא תעזוב את הנישואין בידיים ריקות. בנוסף, הבעל יכול להוסיף כל סכום נוסף למינימום שנקבע בכתובה. החלק האחרון של הכתובה מפרט את הנדוניה שקיבל הבעל ממשפחת האישה, אם זה רלוונטי. במקרה של גירושין, הבעל מחויב להחזיר את כל הנדוניה לאישה.
ראוי לציין כי הסכום הנקוב בכתובה עדיין ניתן לעיקול כדין ולעלות לדיון בבית המשפט. לכן, חשוב ששני הצדדים ישקלו היטב את הסכום הנקוב בכתובה ויסכימו עליו. לעיתים, בעלים קובעים שלא ביודעין מקדמה העולה על היכולות הכלכליות שלהם, מה שיכול לפעול נגדם במהלך גירושין.
ניתן לבקש את הכתובה במהלך הליך גירושין כאשר בני הזוג פותחים את תיק הגירושין ועורכים את טקס ה"גט" בבית הדין הרבני. ניתן להגיש תביעה בכתב לסכום הכתובה, וזו תביעה משפטית הניתנת להכרעה בפני בית הדין הרבני.
עם זאת, חשוב להתייעץ עם עורך דין גירושין על מנת לקבוע האם הגשת תביעת כתובה מתאימה למצבך הספציפי. עורך דין מנוסה יכול לספק הדרכה לגבי האפשרויות הזמינות, השלכות פיננסיות אפשריות והזכויות והחובות שלך. אין לזלזל בכתובה, שכן יכולות להיות לה השלכות כספיות משמעותיות על עתידכם אם היא תהפוך לבסיס תביעה משפטית.

סיכום

הבנת זכויותיך בנושא מזונות וכתובה חיונית בעת ניהול הליכי גירושין בישראל. דמי המזונות נקבעים על פי ההלכה היהודית ומתחשבים בגורמים כמו רמת החיים במהלך הנישואין ויכולתו הכלכלית של הבעל. הכתובה, לעומת זאת, היא מסמך משפטי המתאר התחייבויות כספיות במקרה של גירושין. פנייה לייעוץ והכוונה מקצועיים תבטיח כי תהיה לך הבנה ברורה של הזכויות והחובות שלך, מה שיאפשר לך לקבל החלטות מושכלות בתקופה מאתגרת זו.

תוכן עניינים
עורכת דין לדיני משפחה וירושה סימה כהן
אשמח לעזור בכל שאלה

מספר זה הינו מספר וירטואלי, שהוא חלק משירות תוכן המופעל על ידי זאפ גרופ בע"מ ומפנה את המתקשר לבית העסק.
משתמש העושה שימוש במספר הווירטואלי, מסכים כי החברה תהא רשאית לשמור את מספר הטלפון ממנו התקשר, לכלול אותו במאגר מידע או ליצור באמצעותו קשר עם המשתמש, וכן כי המספר עשוי להשתנות מעת לעת.

מספר הטלפון הרגיל של בית העסק הוא
 052-6125365

דילוג לתוכן