הסכמים במשפחה

כאנשי מקצוע בעלי הסמכה והכשרה מתאימה המנוסים בעולם המשפט, אנו מודעים היטב למורכבות שמערכות יחסים משפחתיות יכולות להציג. כדי לפשט ולייעל את המורכבויות הללו, נכנסו לתמונה הסכמים שונים, המסדירים תחומים מגוונים, החל מפיננסים וחיים משותפים ועד להורות משותפת וגירושין. במאמר זה נעמיק בניואנסים ובמשמעותם של הסכמים אלו, בהקשר של מערכת המשפט בישראל.

תחומי עיסוק עורכת דין סימה כהן

הבחנה בין הסכמי ממון לחיים משותפים

הסכמי ממון

הסכמי ממון נועדו בעיקר להסדיר עניינים כלכליים במקרה מצער של התפרקות הזוגיות. הסכמים אלה נערכים לפני הנישואין או במהלכם, במטרה לספק בהירות והבטחה לגבי חלוקת הנכסים והזכויות המשותפות עם הפרידה. חשוב להבין שהסכמי ממון יכולים להסדיר נושאים שונים מעבר לזכויות הרכוש המשותפות ולכלול סוגיות נוספות כמו חינוך ילדים, משמורת, מזונות ועוד, בהסכמה הדדית של שני הצדדים.
בעוד שהסכם ממון יכול להיות מאומת על ידי נוטריון אם נחתם לפני הנישואין, הסכמי ממון לאחר הנישואין מחייבים תוקף של בית המשפט. המטרה כאן היא להבטיח שקט נפשי וכלכלי, הן במשותף והן ביחד, בהווה ובעתיד.

הסכמי חיים משותפים: מעבר לכספים

הסכמי חיים משותפים פונים לזוגות שחיים יחד אך אינם נשואים ומציעים גישה רחבה יותר מהסכמי ממון. חוזה משפטי זה מכסה לא רק היבטים פיננסיים אלא תחומי חיים משמעותיים אחרים. הוא מספק בסיס משפטי מוצק למערכת היחסים, ומועיל במיוחד לבני זוג ידועים בציבור או זוגות חד מיניים, מבחינת הכרה רשמית והטבות ממוסדות המדינה.
הסכם חיים משותפים מתווה במפורש את מצב הנכסים לפני ובמהלך החיים המשותפים, מגדיר נכסים משותפים וקובע את שיטת החלוקה במקרה של פרידה. זה יכול לכלול נושאים כמו בעלות על נכס, חובות, ניהול הוצאות משק בית משותפות והסדרים הנוגעים לילדים.

הורות משותפת: מבנה משפחתי ייחודי

הורות משותפת מתייחסת למבנה משפחתי שהוקם על ידי שני אנשים, לאו דווקא בני זוג, הבוחרים לגדל ילד ביחד. הסיבות משתנות, החל מחברות וחוסר יכולת להרות באופן טבעי ועד לרצון בילד ללא קשר זוגי.
הסכם הורות משותפת הוא הכרחי בתרחיש זה, לאור האופי הלא מסורתי של הקשר. הסכם זה, הטעון אישור של בית המשפט לענייני משפחה בשל מורכבותו, מתייחס לשורה של נושאים החל משמו של הילד, התחייבויות הוריות במהלך ההיריון, הסדרי מגורים, מזונות, משמורת וכלה בהפרשות במקרה של פטירת הורה.

החשיבות של הסכמי גירושין

הסכמי גירושין הם הסכמים נפוצים בעולם דיני המשפחה. הסכם זה מתווה את תנאי הגירושין לרבות חלוקת נכסים, קביעת דמי מזונות, הגדרת משמורת ילדים ו/או הגדרת אחריות הורית, זמני שהות ועוד. בחירה בנתיב זה של הסכמות תהפוך את הליך הגירושין ליותר פשוט ופחות מלחיץ עבור כל הצדדים המעורבים. טרם החלטה בדבר הסכם זה ו/או לצורך עריכתו חיוני לפנות לייעוץ משפטי מקצועי של עו"ד העוסק בדיני משפחה כדי להבטיח שהסכם הגירושין יהיה הוגן.

סיכום

נוף היחסים המשפחתיים התפתח עם השנים והוביל להופעתם של הסכמים משפטיים מגוונים המסייעים בשמירה על הסדר בין צדדים שונים. בין אם מדובר בהסכם ממון, הסכם חיים משותפים, הורות משותפת או הסכם גירושין, לכל אחד תפקיד וחשיבות ייחודיים לו. כאנשי מקצוע בעלי הסמכה והכשרה מתאימה המנוסים בעולם המשפט ומיומנים בדיני משפחה בישראל, אנו מוכנים להדריך אותך בהסכמים אלו, תוך הקפדה על ייצוג יעיל של זכויותיך והאינטרסים שלך.

תוכן עניינים
עורכת דין לדיני משפחה וירושה סימה כהן
אשמח לעזור בכל שאלה

מספר זה הינו מספר וירטואלי, שהוא חלק משירות תוכן המופעל על ידי זאפ גרופ בע"מ ומפנה את המתקשר לבית העסק.
משתמש העושה שימוש במספר הווירטואלי, מסכים כי החברה תהא רשאית לשמור את מספר הטלפון ממנו התקשר, לכלול אותו במאגר מידע או ליצור באמצעותו קשר עם המשתמש, וכן כי המספר עשוי להשתנות מעת לעת.

מספר הטלפון הרגיל של בית העסק הוא
 052-6125365

דילוג לתוכן